Ele Avuca Sığmaz Murat, easm, easmurat, Murat Körpe, Seslendirmen, Radyo Programcısı, voice, voiceover, turkishvoice, izmirli djler, izmir radyosu, Murat, Dj, Murat, EASMurat, perfore, jenerik, radyo, cıngıl
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.easmurat.com 300 0

Bugün 19 Mayıs

Tam 91 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıkmış ve Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımını ateşlemişti. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta törenle kutlanıyor.

Anıtkabir’deki törene Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kuvvet komutanları, milletvekilleri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlattığınız bu anlamlı günde ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma gayretlerini sürdürmenin ve gösterdiğiniz hedeflere ilerlemenin huzur ve gururuyla karşınızdayız. Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada bir istikrar ve güç sembolü olarak gelişimini sürdürmekte, ‘yurtta sulh cihanda sulh’ direktifiniz doğrultusunda dünya barışına değerli katkılarda bulunmaktadır. Varlığımızın ve yarınlarımızın teminatı Türk gençliğini yüksek ideallerimizi gerçekleştirebilecek eğitim ve donanımla yetiştiriyoruz. Gençlerimize armağanınız olan milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Bu arada Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen’in Aslanlı Yol boyunca sohbet ettikleri, Öymen’in mozoleden Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerken de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile sohbet ettiği görüldü.

Devlet töreninin ardından askerler ve öğrenciler de mozolenin önünden saygı geçişinde bulundu.

İSTANBUL:
İstanbul’daki etkinlikler Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenentörenle başladı.

Törende İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral HasanIğsız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin anıta çelenk koydu. Daha sonra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri anıta çelenk bıraktı.

Törende, başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra, Vali Güler, Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Büyük Önder Atatürk, zaferlerle dolu bir geçmişe sahip olduğumuz bu ülkede gençlerimize böyle bir bayramı armağan etmenizin mutluluğunu bir kez dahayaşıyoruz. Türk gençliğini sizin izinizde yürüyerek memleketimizi daha aydın geleceğe taşıyacaklarına inancımız sonsuzdur. Kutsal emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti’ni övünerek, çalışarak, yüceltmek ve senin daima özlemenini duyduğunçağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak hedefimizdir.Aziz Atam, Milli Kurtuluş Mücadelesi gibi destansı bir zaferle kurduğun Türkiye Cumhuriyeti ve Türk gençliği senin izinde, senin aydınlık yolunda yürüyecek, en büyük eserin olan Cumhuriyeti sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacaktır. Aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

Önceki Haber
Megastar Sahnede
Sonraki Haber
Eurovision 2010

Bu haber 19 Mayıs 2010 Çarşamba tarihinde ve 09:21:26 saatinde tarafından Genel kategorisine yazılmış, şuana kadar da 481 kişi gördü. ve Yorum yapılmamış