Ele Avuca Sığmaz Murat, easm, easmurat, Murat Körpe, Seslendirmen, Radyo Programcısı, voice, voiceover, turkishvoice, izmirli djler, izmir radyosu, Murat, Dj, Murat, EASMurat, perfore, jenerik, radyo, cıngıl
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.easmurat.com 300 0

Gelecekte ölüler de canlanacak

Beyaz perdede dijital çağ…

Gelişen teknoloji, filmin kurgu aşaması kadar oyuncuları da etkiliyor. Üç boyutlu animasyon mucizesi Avatar’ın kazandığı milyarlık gişe başarısı akıllara, “Oyuncuların da mı pabucu dama mı atılıyor” sorusunu getiriyor.

Kurtuluş Günü’ndeki (Independence Day) bilgisayar efektleriyle Oscar alan Volker Engel’e göre bilgisayarlar uzun vadede gerçek oyuncuların yerini alabilir.

Ancak bilgisayarların Johnny Depp gibi oyuncuların pabucunu asla dama atmayacağını belirten Engel, “seyircinin gerçek et ve kemikten oyunculardan da vazgeçemeyeceğini” vurguluyor.

Dijital karakterlere gerçek oyuncular hayat veriyor

Alman haber ajansı dpa’ya demeç veren Engel, şu an animasyon mucizesi 3 boyutlu filmlerdeki oyuncuların da gerçek oyuncuların performanslarıyla yaratıldığını belirtiyor. Engel, “gerçek oyuncular üzerine yerleştirilen alıcılarla, mimik ve jestler özel yazılımlar sayesinde bilgisayar ortamına aktarılarak, animasyon karakterlerine hayat veriyor” diyor.

Daha önce Terminatör ve Aliens gibi rekor hâsılat getiren filmlere imza atan başarılı yönetmen James Cameron’ın Avatar’ı son yılların adından en çok bahsettiren dijital mucizelerden. Avatar’daki karakterler de gerçek oyunculukların bilgisayar ortamına aktarılmasıyla oluşturuldu. Volker Engel, “Avatar’daki karakterlerin kendilerini film sonrasında da perdede tanıyabildiğini” belirtiyor.

Volker Engel Roland Emmernich’in son projesi Anonymous’ın dijital efekt süpervizörlüğünü ve ortak yapımcılığını üstleniyor. Anaymous, ünlü Shakespeare’in adını taşıyan eserlerinin aslında şaire ait olmadığı yönündeki efsanenin izinden gidiyor. Engel ve meslektaşı Marc Weigert yapımda, görsel efektleriyle 16. yüzyılı yeniden günümüze taşıyor. Anonymous’ta muhteşem Londra Köprüsü de efektlerden nasibini alıyor.

Gelecekte ölüler de canlanacak

Uzmanlar dijital efekt teknolojilerinin gelişmesiyle gelecekte hayatta olmayan isimlerin de filmlerde rol alabileceğini belirtiyor. Ünlü görsel efekt uzmanı Volker Engel, “Gelişen teknolojiyle birlikte Albert Einstein’ı bile bir filmde oynatabiliriz” diyor.

Görsel efekt dalında Oscar kazanan yapıtlar (1999-2009)

2009 – Avatar

2008 – Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi  (The Curious Case of Benjamin Button)

2007 – Altın Pusula (The Golden Compass)

2006 – Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest)

2005 – King Kong

2004 – Örümcek Adam 2 (Spider-Man 2)

2003 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)

2002 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)

2001 – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük KardeşliğiT (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

2000 – Gladyatör (Gladiator)Önceki Haber
Aliağa – Menderes
Sonraki Haber
En çok virüs bulaşan ülke Türkiye

Bu haber 29 Nisan 2010 Perşembe tarihinde ve 23:23:27 saatinde tarafından Genel kategorisine yazılmış, şuana kadar da 793 kişi gördü. ve 1 Yorum yapılmış