Ele Avuca Sığmaz Murat, easm, easmurat, Murat Körpe, Seslendirmen, Radyo Programcısı, voice, voiceover, turkishvoice, izmirli djler, izmir radyosu, Murat, Dj, Murat, EASMurat, perfore, jenerik, radyo, cıngıl
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.easmurat.com 300 0

Anne sesinin mucizesi

Annelerin telefondaki sesi bile, çocukların gerginliğini almaya yetiyor
Amerika’daki araştırmaya göre, annelerin telefondaki sesi bile gergin çocuklarını sakinleştirmeye yetiyor. Çocuk sinirlendiğinde annesiyle telefonda görüşürse stres hormonu azalıyor.

Uzmanlar şunları söyledi: “Annenin telefondaki sesi çocukta sarılma etkisi yaratıyor. Ruhsal sıkıntı içindeki çocuk, annesinin sesini duyduğunda hemen huzura kavuşuyor.” ABD’li araştırmacılar, sevilen biri ile ses etkileşiminin insanları nasıl etkilediği üzerine yaptıkları araştırmada, oksitosin hormonunun ergenlik çağı öncesinde ve gergin durumda bulunan kızlar üzerinde sakinleştirme düzeylerini test etti.

7-12 yaşlarında 61 kız, yabancıların önüne çıkarılarak bir performans sergilemeleri istendi ve daha sonra 3 gruba ayrıldı. Birinci grup, anneleri tarafından fiziksel temas ile sakinleştirildi. İkinci grup anneleri ile telefonda görüştürülürken, üçüncü grup anneleri ile herhangi bir etkileşimde bulunmadı.

Üç ayrı gruptaki bu çocukların stres hormonu gözlendi. Sonuçta, anneleri tarafından fiziksel ya da ses yoluyla sakinleştirilen çocukların oksitosin hormon düzeyi benzerlikler gösterdi.

Araştırmayı yürüten uzmanlar ise şöyle konuştu: “Elde ettiğimiz sonuçlar, bizim türümüzde sosyal bağ kurmada, sinir sistemi ve iç salgı bezleriyle ilgili nöroendokrin sistemi için sesin dokunma kadar önemli olabileceğini gösterdi. Ailelerinden ve arkadaşlarından sosyal destek alamayan bireylerin, daha iyi ilişki kuran akranlarına göre sağlık sorunları daha çok oluyor. Ses belki dokunma dahil, doğrudan kişiler arası etkileşim gibi aynı rahatlamayı sağlıyor.”

Önceki Haber
FarmVille, Facebook’tan ayrılıyor
Sonraki Haber
Sexi oyuncuyu utandıran yorum

Bu haber 30 Mayıs 2010 Pazar tarihinde ve 11:49:09 saatinde tarafından Genel kategorisine yazılmış, şuana kadar da 745 kişi gördü. ve 1 Yorum yapılmış